Emek Mimarlık
Yemek Sepeti
Stoper mi Almalı Yoksa Bek mi ?
Engin Gürses

Genel fantezi futbol oyunlarının aksine, defanslar için gol yememe puanı PO sosyalligde çok düşük tutulduğu için yarışmacılar kadrolarına defans oyuncularını seçerken, daha çok asist ve gole yönelik özelliklerini göz önünde bulunduruyorlar. Genel kabul; defans oyuncuları içerisinden beklerin görece daha çok asist katkısı, stoperlerin ise daha çok gol katkısı yapmaları yönünde. 2 sene önce bu konuyla ilgili küçük bir araştırma yapmış ve gerçekten bu önkabullerin, ligimizin karakteristiği yönünde de doğrulandığını tespit etmiştik.

 

“Defansların attığı gollerin büyük çoğunluğu stoperlerden gelir. Defansların yaptığı asistlerin ise büyük çoğunluğu beklerden gelir. Bu 2 önkabul de istatistiksel olarak doğru.”

https://fantezifutbolturkiye.blogspot.com/2018/11/stoper-mi-bek-mi.html?q=stoper+mi+bek+mi

 

Milli maç arasına kadar geçen bu 4 haftalık periyotta defans gol ve asistleri yine aynı minvalde mi ilerlemiş, bunu bir incelemek istedim. Aşağıya hafta hafta defansların puan getiren aksyonlarından gol,asist ve penaltı kazandırmalarını bek ve stoper olarak ayrı ayrı sınıflandırdım. 

Kısaca uyguladığım metodolojiden de bahsedeyim : PO sosyallig, asistlerde bu sene mackolik sitesini esas aldığı için ben de mackolik verileri üzerinden gittim. Dolayısıyla mackolikte asist değeri kazanmayan 1.haftadaki Kitsiou ve 3.haftadaki Necip’in gol paslarını listeye dahil etmedim. Mevki olarak ise futbolcuların ilgili haftada maç içinde oynadıkları mevkilerden ziyade PO sosyalligdeki mevkisini esas aldım. Böyle olunca ilk hafta sağ bek oynayan Ramazan Civelek’in asist ve penaltı kazandırması (hatta aslında çizgiyi geçmiş olan golü), ikinci hafta yine sağ bek oynayan Necip ve Erdoğan Yeşilyurt’un asistleri ve stoper oynayan Ndayishimiye’nin penaltı kazandırması, bu oyuncuların PO Sosyalligdeki mevkileri ortasaha olduğu için, liste dışı kalmış oldu.

 

 

1.Hafta

*BEK 

Asist : Meljnak, Caner, Berkan Emir, Tiago Lopes, Yasir Subaşı

Gol : Gökhan Gönül, Bünyamin Balcı

*STOPER

Asist : Tzavellas, Atınç Nukan, Gaston Campi

Gol :  Caulker, Zukanovic, Alpaslan Öztürk, Atınç Nukan, Oğuz Yılmaz

Penaltı kazandırma : Alpaslan Öztürk

 

2.Hafta

*BEK

Asist : -

Gol : -

*STOPER

Asist : Zukanovic, Enzo Roco

Gol : Kana Bıyık, Zukanovic

Penaltı Kazandırma : Luyundama

 

3.Hafta

*BEK

Asist : -

Gol : -

*STOPER

Asist : Hüseyin Türkmen

Gol : Enzo Roco, Veysel Sarı

 

4.Hafta

*BEK

Asist : Pereira, Karim Hafez, Caner

Gol : Moubandje

*STOPER

Asist : -

Gol : Campi

 

 

Toplam

BEK 

Gol : 3

Asist : 8

Penaltı Kazandırma : 0

Toplam Katkı Puanı : 24 + 32 : 56 

 

STOPER 

Gol : 10 

Asist : 6

Penaltı Kazandırma : 2

Toplam Katkı Puanı : 80 + 24 + 2  : 106

 

 

Lig hakkında genel bir belirleyici karakteristik ortaya çıkarmak için 4 hafta henüz çok kısa bir süre fakat belki bu veriler, genel gidişat hakkında da bir fikir sahibi olmamızı sağlayabilir. Defans gollerinin büyük çoğunluğunun stoperlerden geliyor olduğu gerçeği ilk 4 haftada perçinlenerek hayata geçmiş durumda. Defansların attığı 13 golün 10 tanesi (yaklaşık neredeyse yüzde 80 e tekabül ediyor) stoperlerden gelmiş.

Asistlerin büyük çoğunluğunun beklerden geliyor olma durumu ise bir nebze zayıflamış. Yine çoğunluk beklerde ama eskisi gibi yüksek oranda değil. Defansların yaptığı 14 asistin 8 tanesinde beklerin imzası var. Bu da yüzde 57 gibi bir oran ediyor.

Penaltı kazandırmanın PO da sadece 1 puan gibi çok düşük hatta önemsiz bir karşılığı var. Fakat yine de bu alanda, beklerin hiç penaltı kazandırması olmamasına rağmen stoperler 2 kez takımlarına penaltı kazandırmışlar. 

İlk 4 haftalık bu istatistiklerden stoperlerin beklere oranla yükselişte olduklarını çıkarabiliriz. Tabii ki kadrolarımızda defansa aldığımız oyuncuları daha ziyade fikstüre ve form durumlarına göre seçiyoruz fakat ileriki haftalar adına bu istatistiği takip etmekte fayda var. Bu çizgide, stoperler gol katkısında aynı yüzdeyi koruyabilirler ve asistte de beklerin sayılarına yaklaşabilirlerse beklere oranla kadro seçimlerinde büyük bir avantaj elde etmiş olacaklar.

 

Yorumlar
YORUM YAP
Engin gürses
12.10.2020
Merhaba , Sadece artı puan katkılarını dahil ettim, sarı kart Kırmızı kart , penaltıya sebebiyet gibi eksi ceza puanlarını katmadım
Şenol Aygün
12.10.2020
Buna penaltıya sebebiyet vermeyi de ekleseniz daha iyi olurdu. Emeğinize sağlık. Teşekkürler...