Emek Mimarlık
Yemek Sepeti
PO Sosyal Lig Oyun Analizi (Asist Puanı)
Tunç Bozacılar
Biliyorsunuz Eylül ayında 2020-2021 sezonu başladı. 42 hafta sürecek ve 21 takımın durmadan mücadele edeceği aşırı yoğun ve bol sıkışık fikstürün bizi zorlayacağı bir sezona merhaba dedik. PO Sosyal Lig duruma göre vaziyet alıp, yeni uygulamalar geliştirdi, çeşitli yenilikler yaptı ve futbolla birlikte Fantezi Futbol da start vermiş oldu. Henüz ligler başlamadan Fantezi Futbola gönül vermiş binlerce kişinin sesi olmayı başarmış bir ekip olarak sosyal medyadan bir çağrıda bulunduk ve insanlara bu sezondan beklentilerini sorduk. Herkesin bir fikri olduğu gibi, genel anlamda yazılanları çıkartıp kendi fikirlerimizle birleştirip ortaya genel bir düşünce koyduk. 4 hafta bitti, şimdi Ekim ayındayız. Milli maç arasında oyunla ilgili bir şeyler karaladık. Bir başladık sonunu getiremedik. Sanırım uzun bir yazı dizisi olacak ve PO Sosyal Ligin her şeyini enine boyuna yazacağız. Bakalım beğenecek misiniz? Asist puanı ile devam ediyoruz...
 
 
 
Asist Puanı

Asist puanı ben kendimi bildim bileli daima 3 puandır. Hem bu ülkede daha önce oynanan tüm oyunlarda hem de yurt dışında oynadığımız FF oyunlarında böyle geldi böyle de devam ediyor. Doğrusu golden az, penaltı almadan çok olmasıdır, zaten de öyledir. Buraya kadar sorun yok. Ama PO Sosyal Lig bu puanı her mevki için alışılagelmiş halde sunarken daha önce hiç rastlamadığımız şekilde defanslar için yükseltip 4 puan olarak belirtmekte. Önceden garip gelen bu uygulama sonraki zamanlarda oldukça hoşuma gitti aslında. Çünkü defans oyuncularının kurallarda gol puanı 6, clean sheet puanı 4 olduğu hallerde bir orta saha ya da forvet kadar asist puanı alması sanki haksızlıkmış gibi geliyordu. Elbette şu da var ki; PO Sosyal Lig oyununda defans mevkisine özel olarak clean sheet puanının az olması (3), bunu da gole 8, asiste 4 puan ile dengelemesi söz konusu. Yani 4 olan asist puanına özel olarak konuşuyorum, biraz olsun (yanlış yoldan da olsa) doğru bulunmuş gibi. Golün 6 ya da 7, clean sheet puanının 4 olmasını ısrarla önermekle birlikte, bu puanlamalar değişse dahi asistin 4 puan olarak kalmasını yeğlerim. İlk defa bize ait bir oyunun -gol ve clean sheet puanını göz ardı ederek söylüyorum- farklı bir puanlama denemesini beğendim. 4 puana katılıyorum ve asla eleştirmiyorum. Neyse, burayı fazla uzatmadan geçiyorum, asıl değinmek istediğim şey bu puanın verilme şekli. Zaten sıkıntının kaynağı orada... 

 

2 sene önce sezon başında PO Sosyal Lig yetkilileri tarafından kurallardan asistin puanının kaldırılması teşebbüsü, kötü bir anı olarak hafızalarımızda hep hatırlanacak. Asist deyince bu saçma karar aklıma geliyor ama şükür ki bundan hemen dönüldü ve sanki hiç yaşanmamış gibi ilgili karar tarihe gömüldü. Lakin bir taraftan da anlıyorum yetkilileri. Asist denen şey pek subjektif. Fantezi Futbol oyunlarında en çok tartışılan ve verilese de verilmese de tepki gösterilen bir kavram. Sonuçta bir İngiltere değiliz ki, Federasyonumuz tarafından resmi asist verileri tutulup her hafta açıklansın! Böyle olmadığı müddetçe ve oyun yetkilileri buna kesin bir çözüm getirmediği sürece bu sıkıntı daima yaşanacak. Klasik bir Türk metodu ile tartışmaya mahal vermemek adına komple kaldıralım dediler, sonra vazgeçtiler ve o sene asistleri kendi çabaları ile vermeye başladılar.

 

Sanıyorum ki, o sistem de oturamadı. Bir çözüme kavuşturalım istediler ve geçen sezon başı bu sefer üç mecra esasını getirdiler. Hatırlayanlarınız olacaktır. PO Sosyal Ligin üç mecrayı referans alıp asist puanlarını somutlaştırma mantığı sezon ortasında çuvallamıştı. Beinsports platformunun anlatım bölümü mü istatistikler bölümü mü kaale alınacak muhabbeti oldu. Galatasaray - Gençlerbirliği karşılaşmasında Sofiane Feghouli'nin yaptığı asist (bu konu ile ilgili yazdığımız içeriğin linki için Sofiane Feghouli'ye basmanız yeterlidir) önce verilmedi, sonra verildi ve sıralamalar oynadığı gibi 10 puan fark yaratacak olan Devler Ligi'nde de lider el değiştirdi. Sezon sonu genel sıralamada birinci ile ikinci arasında sadece 10 puan fark olduğunu düşünürsek bu kuralın kesinlik kazanmasının şart olduğu mutlak olarak ortaya çıkmıştı (Son cümlede kesinlik, şart ve mutlak kelimlerini üst üste kullanarak gerekli mesajı verdiğimi düşünüyorum).

 

Bu üç mecra muhabbetinin öncesinde PO Sosyal Lig yönetimine geçen sezon başı bir öneride bulunup, tek mecrayı esas alıp devam etmenin (teklifimiz Transfermarkt idi) ya da kuralı kendilerinin yaratmalarının (teklifimiz Fantasy Premier League idi) faydalarından bahsetmiştik. Uzun uzun bu konudaki tecrübelerimizi aktarıp, en sıkıntı yaşatmayacak iki çözüm modeli söylemiştik. İlkinde asist konusunda cömert olan ve herkesin maç sonu kolaylıkla girip bakabileceği bir mecra, ikincisinde ise tüm dünyanın kabul ettiği şekilde en faydalı asist puan kuralı uygulayan, nevi şahsına münhasır mecra olan İngiliz sistemi idi. Onlar ise önce 3 mecra kararı verdiler ama sadece bir sezon sonra (bu sezon başı) bunu 1 mecraya indirdiler. Görünen köy aslında kılavuz istemiyordu da, neyse. Asıl kötü olan konu ise, bu sezon başı seçtikleri o bir mecranın asist konusunda en cimri, en eli sıkı ve en olumsuz mecra olarak nam salmış, Mackolik (OPTA) olmasıydı! Aslında daha açık söylemek gerekirse yazık oldu. Zira Mackolik, Opta ile iş birliği yapan, geçtiğimiz sezon Passo uygulamasının kullandığı ve nasıl çalıştığına aşina olduğumuz bir platform. 2019-2020 sezonunda asist verme konusunda PO Sosyal Lig ile Passo Fantezi Futbol oyunları arasında en az %20'lik bir fark olduğunu hatırlatırım. PO hep verdi, PASSO hiç vermedi! Opta'nın bal gibi asistleri vermemek için uğraştığını çok iyi biliyorum. Hatta 100 personelinin tartışmalı pozisyonları dakikanın binde biri yavaşlatarak defalarca seyrettiğini de birebir yaşadım. Kısaca bu sezon için geçmiş olsun arkadaşlar, bir sürü asist puanımız heba olacak.

 

Yine de biz Transfermarkt dışındaki FPL (Fantasy Premier Football) önerimizi biraz daha ayrıntılandıralım. Belki Mackolik'in de ömrü bir sezonluk olur, birazdan yazacaklarım yetkililer tarafından okunur ve akıllarının bir köşesine takılır. Dünyanın en iyi oyunu olduğuna hem fikir olduğumuz Premier Lig Fantasy Football oyununun esas alınması, yani; tüm asist şartlarının madde madde yazılıp sezon başında belirlenmesi ve bunun bir kurala bağlanması. Şöyle ki; 

 
Assists
 
Assists are awarded to the player from the goal scoring team, who makes the final pass before a goal is scored. An assist is awarded whether the pass was intentional (that it actually creates the chance) or unintentional (that the player had to dribble the ball or an inadvertent touch or shot created the chance).
 
If an opposing player touches the ball after the final pass before a goal is scored, significantly altering the intended destination of the ball, then no assist is awarded. Should a touch by an opposing player be followed by a defensive error by another opposing outfield player then no assist will be awarded. If the goal scorer loses and then regains possession, then no assist is awarded.
Rebounds
If a shot on goal is blocked by an opposition player, is saved by a goalkeeper or hits the woodwork, and a goal is scored from the rebound, then an assist is awarded.
Own Goals
If a player shoots or passes the ball and forces an opposing player to put the ball in his own net, then an assist is awarded.
Penalties and Free-Kicks
In the event of a penalty or free-kick, the player earning the penalty or free-kick is awarded an assist if a goal is directly scored, but not if he takes it himself, in which case no assist is given.
Finalising Assists
Assist points awarded by Opta within Fantasy Premier League are calculated using additional stats which may differ from other websites. For example, some other sites would not show an assist where a player has won a penalty.
For the avoidance of doubt, points awarded in-game are subject to change up until one hour after the final whistle of the last match of any given day. Once the points have all been updated on that day, no further adjustments to points will be made.
 
Bu İngilizce dilindeki kurallar bütünü kısaca şöyle özetlenebilir;

 

Gol atılmadan önce gol atan takımdan son pası yapan oyuncuya asist verilir. Pasın kasıtlı (gerçekten şans yaratması) veya istem dışı (oyuncunun topu sürmesi veya yanlışlıkla bir dokunuş veya şut şansı yaratması) olup olmadığına bakılmaz.

Bir gol atılmadan önceki verilen son pasta; rakip oyuncu topa dokunursa ve top amaçlanan hedefini önemli ölçüde değiştirirse, asist verilmez.

Aynı şekilde son pas öncesi rakip oyuncunun dokunuşu topun yönünü önemli ölçüde değiştirmese bile başka bir rakip oyuncu tarafından dokunulursa, asist verilmez.

Golü atan oyuncu aldığı pası kaybederse ve ardından topu tekrar kazansa da, asist verilmez.

Kaleye çekilen şut rakip oyuncu tarafından bloke edilirse, bir kaleci tarafından kurtarılırsa veya direğe vurursa, tüm bu geri dönüşlerde atılan golün asisti verilir.

Bir oyuncu topu kaleye vurduğunda veya pas verdiğinde, rakip oyuncu tarafından kendi kalesine atılan golün asisti verilir.

Bir penaltı veya frikiği kazandıran oyuncu aynı zamanda bu atışları kullanıp doğrudan gol atarsa kendisine asist verilmez.

Ama bu atışları başkası gol yaparsa kendisine asist verilir.

 

Bu kadar basit aslında her şey. Zor olan şunu esas alıp başka mecralardan medet ummak! Açık açık yazılmış hangi şartlarda neye ve nasıl asist verilecek diye. Çok güzel bir kural uygulaması, tartışmaya kapalı hale gelmesi açısından da yararlı. Kullanıcı eksi puanlarla değil artı puanlarla mutlu olur. Onu memnun etmek şarttır. Neredeyse hiç bir şeye asist vermeyendense genellikle her şeye asist veren tercih edilmelidir. Ha çok mu ayrıntılı geldi, buna yanaşmazlar mı? Bu ülkeye fazla mı İngiltere sistemi? O halde neredeyse her şeye asist veren, bol puanlı kadromuzda çiçek açtıracağını düşündüğümüz Transfermarkt sitesini tek referans kabul edebilirler. Zira Transfermarkt sitesinin asist esnekliği oldukça iyi. Bu iki çözüm de çok faydalı olacaktır. En azından şu andaki Mackolik sistemine nazaran.

 

Ezcümle asist konusu çok karmaşık, Fantezi Futbol evrenindeki en kaotik problem. Çözümü de bir o kadar zor, özellikle bizim gibi futbol kültürü sallantıda, Fantezi Futbol kültürü ise hiç olmayan ülkelerde. Neyse, son olarak asist konusunda eklemek istediğim bir şey daha var. O da şu; nasıl ki hat-trick yapana ekstra puan veriliyor ise bir maçta üç asist yapana da fazladan puan verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Örneğin Atiba Hutchinson geçen sezon Gençlerbirliği maçında 3 asist birden yaptı ancak bu muazzam performansının ekstra karşılığını oyunda maalesef alamadı. Bana göre doğrusu; hat-trick 3 puan, asist-trick 2 puan olmalıdır. Lütfen bu da unutulmasın... 

 
 
Daha Önceki Yazılarımız
 
 
Yorumlar
YORUM YAP
Bu makaleye henüz yorum yapılmamış.