5. Hafta Kaptan Adayları
Burak Engin
5. Hafta Kaptan Adayları

Dünyadaki her Fantezi Futbol uygulaması nevi şahsına münhasırdır. Puanlaması, kuralları, çerçevesi, şablonu, kadrosu veya her hangi bir şeyi mutlaka farklıdır. Lakin tek bir kavram vardır ki o hep aynıdır; seçilen kaptan daima iki katı hesaplanır. İki katı diyoruz ama bunu sadece puan anlamında düşünmeyin, oyundan alınan hazzın ve heyecanın da iki katını hayal edin. İşte bu sebeple her Fantezi Futbol uygulamasını oynayan oyuncular kaptan tercihine özel önem gösterir. Genellikle kendi evinde oynayan, takımının duran toplarını kullanan ve o hafta kolay bir rakiple mücadele edecek olan formda futbolculardan seçilen kaptan adaylarını analiz ettiğimiz, daha önce feriştah olarak adlandırdığımız bu içeriği okuyarak ilgili haftada oldukça avantaj yakalayacağınızı düşünüyoruz. Bakalım aynı fikirde miyiz?  

 

 

İşte karşınızda ikinci haftanın kaptan adayları:

 

 

HAJI WRIGHT

 

Bir oyuncuya ne kadar güvensek de takımı mutlak favori değilse ve deplasmanda oynuyorsa kaptan yapmak için tereddüt yaşarız. Buna rağmen geçtiğimiz hafta Haji Wright’ı gönül rahatlığı ile kaptan adaylarından birisi olarak belirtmiştik. Takımı 5-2 gibi bir skorla ağır bir yenilgi alsa da Haji attığı 2 gol ile yüzümüzü güldürdü. Bu hafta kendi sahalarında Kasımpaşa karşısında geçtiğimiz haftayı telafi etmek üzere oynayacaklar. Nuri Şahin Hoca bu yenilginin izini hemen silmek üzere sahaya çıkacaktır; iştahlı, bol pozisyonlu bir maç bekliyorum. Haji Wright için geçen hafta verdiğim istatistiği bir kere daha güncellemek gerekirse çıktığı son 12 lig maçının 10 tanesinde gol ile buluştu ve toplam 13 gol attı. Belki kendimizi tekrar ediyor gibi olabiliriz ama bu istatistik devam ettiği ve pozitif anlamda güncellendiği sürece Haji Wright’ı kaçırma riskine girmek çok zor. Bu hafta yine ağır Kasımpaşa defansı karşısında kendisi için yeterli fırsatları bulacaktır. Haftanın skor katkısı yapması en muhtemel ismi Haji Wright. Gol atması değil, gol atamaması sürpriz olur!

 

 

WOUT WEGHORST

 

Lig başlayalı henüz 4 hafta oldu ve Weghorst da müthiş bir seri yakaladı. 4 maçta 2 gol ve 3 asist ile henüz boş geçtiği bir maç yok. Sağındaki solundaki N’Koudou ve Muleka ile uyumu çok iyi ve bir şekilde ya en uygun servisi yapıyor, ya da kendisine yapılan servislerde tek vuruş ile fişi bizzat çekiyor. Ankaragücü karşısında yine rakip ceza sahasında etkili olacaktır. Özellikle kanatlardan gelen ortalarda gol ile buluşmasını bekleyebiliriz. Bu formu devam ettiği sürece ondan da vazgeçmek oldukça zor olacak ve takımı ona iyice alıştıkça daha da fazla gol fırsatı bulacaktır. Beşiktaş uzun süre sonra tam olarak aradığı forveti bulmuş olabilir. Bence onun sezon içindeki formu bu yıl takım başarısına etki edecek  en önemli etken. Lafı daha fazla uzatmadan Weghorst’un da bu haftanın doğal kaptan adaylarından biri olduğunu belirtelim.

 

 

DRIES MERTENS 

 

Aslına bakarsanız henüz gol ya da asist ile buluşmamış bir oyuncuyu kaptan olarak önermek ciddi bir risk, ancak Trabzonspor maçında izlediğim Mertens kafamdaki birçok soru işaretini sildi. Öncelikle şu çok net belli; asla takımı için sorumluluk almaktan kaçmayacak. Kondisyonu kaç dakika çıkarır diye beklerken gördük ki 90 dakika bir şekilde sahada ve daha da önemlisi aktif olarak oyunun içerisinde kaldı. Bu noktada ayrı bir parantez açmak isterim. Mertens’in pozisyonunun forvet arkası olduğuna dair büyük bir yanılgı var. Mertens aslında bir santrfor, ve kariyerinde attığı gollerin çok büyük çoğunluğunu en uçta oynarken attı. Kalitesi ile forvet arkası olarak da rahatlıkla oynayabiliyor, ancak Mertens’ten sürekli kendi ceza sahası önüne kadar adam kovalamasını beklemek onun kariyerine çok ters bir durum. Gücünü ekonomik kullanacağı ölçüde ustası olduğu son vuruşlardaki becerisini gösterecektir. Bu hafta Galatasaray’dan daha baskılı ve coşkulu bir oyun bekliyorum. Mertens de takımının ataklarını yönlendiren, şut pası ve şutları ile rakip kalede en büyük tehlikeyi yaratacak isimlerin başında gelecektir. Rakibin bol pozisyon veren defans hattını düşündüğümüzde, Mertens Galatasaray forması altında ilk skor katkısını bu hafta verebilir.

 

Herkese bol şanslar, bol puanlar diliyorum.

Yorumlar
YORUM YAP
Bu makaleye henüz yorum yapılmamış.