Emek Mimarlık
Yemek Sepeti
5.Hafta 'xG' Noktası
Hamdi Ölmezoğlu

Konseptimizin adı Fantezi Futbol. Haliyle hiç bilmeyenlere Fantezi denilince ne çağrıştırdığı ortada! Hal böyleyken tutup da Fantezi Futbolun xG Noktası konu başlığıyla bir içerik yayımlamaya kalkınca insanın aklına türlü türlü şeyler gelmesi çok normal. Ama gelmesin :) Fantastik insanlar olduğumuz kesin, ama o kadar da değil. Bizimkisinde x de var, lütfen, sadece G noktamız yok. Hem kim bulmuş ki o noktayı biz bulafsakasklas ajsgghgashjasd :)) Neyse muhabbet başka yerlere gitmekte... 

 

Fantezi Futbolun xG noktasını keşfedip sonucunda zevkten dört köşe olmayı amaçladığımız (bak hala...) bu içeriğimizde Gol Beklentisi (kısaca xG) istatistiklerini ekranlardan beyinlerinize bir süpürge edasıyla aktaracağız. Rakam fobisi olanlar için son çıkış burasıdır. Dimağlarınızı açın başlıyoruz...

 

Hatayspor - Erzurumspor

Hatayspor sahip olduğu ortalama xG : 0,54

Bu istatistik bizlere Hatayspor’un oynadığı 4 maç sonunda maç başına ortalama rakip kalede yakaladığı gol beklentisi (xG) istatistiğini vermekte. Yani Güney ekibi maç başına yakaladığı pozisyonlardan ortalama yarım gol çıkarabilirmiş. Rakip kalede yakalanan ortalama gol beklentisi (xG) istatistiğinde Hatayspor son sırada. Ligin en kısır takımı diyebiliriz. Hatta Fenerbahçe maçında elde ettiği 0 (sıfır) gol beklentisi ile imkansızı başardılar. Koronavirüsün de Hatayspor tesislerinde cirit attığını hatırlatayım.

Erzurumspor’un kalesinde verdiği ortalama xG: 1,02

Bu istatistik bizlere Erzurumspor’un oynadığı 4 maç sonunda kalesinde rakiplere verdiği ortalama gol beklentisi (xG) istatistiğini vermektedir. Yani Erzurumspor’un rakipleri maç başına Doğu ekibinin kalesinde neredeyse 1 gollük pozisyon yakalamışlar. Yine Hatayspor gibi ligin az pozisyon üreten ekiplerinden olan Ankaragücü ile oynadığı maçta Erzurumspor kalesinde 0,84’lük gol beklentisi vermiş. Bu maç için önemli bir kıstas olabilir. 

Velhasıl kelam Erzurumspor’un kalesini Hatayspor karşısında gole kapatması olası gibi gözüküyor

·

Kayserispor - Sivasspor

Kayserispor sahip olduğu ortalama xG : 1,02

Bu istatistik bizlere Kayserispor’un oynadığı 4 maç sonunda rakip kalede maç başına yakaladığı ortalama gol beklentisini ifade etmektedir. Yani maç başına ortalama neredeyse 1 gol üretmeleri öngörülmüş. Bu alanda Kayserispor’dan daha kötü 6 takım bulunmakta ama yine de 1,02 için düşük diyebiliriz. 

Sivasspor’un kalesinde verdiği ortalama xG : 0,63

Bu istatistik bize Sivasspor’un oynadığı 3 maç itibariyle (1 hafta bay geçti) kalesinde verdiği ortalama gol beklentisi istatistiğini gösteriyor. Sivasspor bu alanda zirvede. Kendi kalesinde verdiği ortalama xG istatistiğinde Sivasspor’dan daha düşük xG’ye sahip olan bir takım yok. Hatta ilk haftada ligin rakip kalede en fazla xG üreten takımı (2,15) olan Alanyaspor’a karşı oynamalarına rağmen bu alanda zirvedeler. O maçta Alanyaspor’a 1,24’lük xG istatistiği ürettirmişlerdi.

Kısacası Sivasspor kaleci ve savunma hattı cleen sheet’e göz kırpmıyor değil.

·

Gençlerbirliği - Denizlispor

Denizlispor sahip olduğu ortalama xG : 0,59

Denizlispor rakip kalede ortalama neredeyse yarım gollük xG üretiyor maç başına ve bu istatistikte Hatayspor’dan sonraki en kötü takım. İlk 4 haftada toplamda 2,37’lik bir xG üretirken rakip kalede, toplamda yalnızca 1 gol atabilmişler. Yani ürettiklerini de gole çevirememiş Ege ekibi. Rodallega’ya her hafta inatla kadrosunda yer veren FFsever sana sesleniyorum. 

Gençlerbirliği’nin kalesinde verdiği ortalama xG : 1,01

Gençlerbirliği cephesinde ise oynadığı 3 maç sonunda kalesinde ortalama 1.01, totalde ise 3,04’lük bir xG istatistiği ürettirmiş rakip takımlara. Ayrıca toplamda 2 gol yediğini yani beklenilenden daha az kalesinde gol gördüğünü de hatırlatayım. Gençlerbirliği kalecisi ve savunma hattı ek mesai yapmış diyebiliriz.

Özetle rakamlar Gençlerbirliği kalecisi ve savunmasının Denizlispor karşısında cleen sheet adayı olduğunu bizlere söylüyor.

 

 

Bu hafta 3 maçımızda cleen sheet yapabilme ihtimali olan takımları ve gol atamama ihtimali olan takımları xG istatistiklerine bakarak inceledik. İlerleyen haftalarda rakip kalede yüksek xG istatistiğine sahip olan takımları ve kalesinde fazla xG ürettirmiş takımları da inceleyebiliriz. Bu hafta böyle denk gelmiş oldu. Fantezi futbolun xG noktasını keşfe başlamış olduk. Esen kalın...

 
Yorumlar
YORUM YAP
Hamdi ÖLMEZOĞLU
16.10.2020
G noktası sabitken xG noktası FF evreninde fazlasıyla değişken. Onun için takipte kalın :)
Sait UZUNER
16.10.2020
Bu xG noktası haftalık olarak değişiyor mu?
Lokman TANDOĞAN
16.10.2020
harika çalışıyorsunuz tebriklerrr
Buğra Ayyıldız
16.10.2020
Valla biliyorsunuz bu işi, emeğinize sağlık