Emek Mimarlık
Yemek Sepeti
26. Hafta Feriştahlar
Kağan Gilik

Konu başlığımız Feriştah! Feriştah kelimesi Türk Dil Kurumu güncel Türkçe sözlüğüne göre ''En iyi, en üstün'' anlamına gelmektedir. Bizler de bu haftanın kaptan adaylarının diğerlerinden daha üstün ve en iyi futbolcular olduğunu düşündüğümüzden bu etikete Feriştah adını verdik. İyi mi yaptık kötü mü bilemiyorum lakin şuna eminiz; bu önerdiğimiz adaylardan hiç biri iş yapmaz ve sizleri hayal kırıklığına uğratırsak en azından bize edeceğiniz küfrü düşünmenize artık gerek yok. Feriştahımızı .... :)))

 

 

 

 

 

 

 

 

26. Hafta Feriştahlar
Kaptan tercihi yapmak kadro kurarken en önemli belki de en zorlandığımız alanlardan biri. Bu nedenle hata riskini azaltmak için tercihimizi olabildiğince güvendiğimiz maçlardan yapmak gerekiyor. Sizler için bu hafta yüzümüzü güldürmesi muhtemel, kadrolarda bulunması gereken ve kaptan yapılabilecek güvenilirlikte 3 adet feriştah adayı belirlemeye çalıştım. 

 

Anastasios Bakasetas

Abdullah Avcı yönetimindeki Trabzonspor için “yanıyor!!“ ifadesini kullansak abartmış olmayız sanırım. Ligin en formda takımlarından biri olan Bordo Mavililer Avcı yönetiminde çıktığı 16 karşılaşmada 39 puan (12g, 3b, 1m) toplayarak, 8. haftada 17. sıraya kadar düştükleri bir sezonda 4. sıraya kadar yükselerek tüm futbol kamuoyuna şampiyonluk yarışında biz de varız dedi.

 

Avcı döneminde hücumdan çok savunma yönüyle ön plana çıkan Trabzonspor, 16 maçlık bu dönemde 21 gol atarken kalesinde sadece 9 gol gördü. Fakat devre arasında yaptıkları bir hamle, bundan sonrası için hücumdaki sorunlarının da çoğuna çözüm üretebileceğini gösterdi. Tabiki de ligimizin son 2 yılına damga vuran Bakasetas’tan bahsediyorum. Geçtiğimiz 1.5 yılda Alanyaspor’a çok ciddi katkılar veren ve kadrolarımızın değişilmez ismi Bakasetas, yeni takımı Trabzonspor kariyerine de fırtına gibi bir giriş yaptı. 

 

İlk 11’de çıktığı son 3 karşılaşmada 3 gol bulan Yunan oyuncu, ilk yarının son üç maçındaki Alanyaspor performansını da dahil ettiğimizde ilk 11’de çıktığı son 6 maçta 6 gol atmayı başardı. Bakasetas’ın da en az takımı kadar formda olduğunu düşündüğüm bu dönemde, ligdeki kötü gidişini bir türlü sonlandıramayan Başakşehir karşısında Nwakaeme’nin de yokluğunda Trabzonspor’un hücumdaki 1 numaralı opsiyonu olacağını ve skora katkı sağlayacağını düşünüyorum. 

 

Max Gradel

Bu sezon ligimize damga vuran 10 oyuncu saymanızı istesem çok büyük ihtimal hemen herkesin listesinde Max Gradel’e yer olacaktır diye düşünüyorum. Sezon başında fantezi futbol açısından beklentilerimizin yüksek olduğu Gradel bizleri üzmedi ve bu ligin FF kahramanlarından birisi olma yolunda ilerliyor.

 

Takımı Sivasspor’un hücumdaki en etkili silahı olan Fildişili oyuncu bu sezon ligde takımı adına 7 gol 6 asist üretmeyi başardı. Oynadığı ilk 12 maçta yalnızca 2 gol atabilen Gradel, son 11 maçta ise 5 gol 6 asist üreterek son derece etkili bir performans gösterdi. Son 11 maçlık bu seride takımının gol bulduğu tüm maçlarda gole katkı yapan oyuncunun katkı veremediği 3 maçta ise Sivasspor da gol bulamadı. Buradan yola çıkarak son 11 haftada Gradel suskunsa Sivasspor’un gol bulamadığını, Sivasspor gol attığında da Gradel’in mutlaka katkı yaptığı sonucuna ulaşıyoruz.

 

Sivasspor’un rakibi Kayserispor’a baktığımızda ise yükselen bir form grafiği görüyoruz. Kayserispor, her ne kadar yeni teknik direktörü yönetiminde oynadığı 7 maçın 3’ünde kalesini gole kapatmayı başarmış ve son 4 maçta kalesinde sadece 2 gol görmüş olsa da ev sahibi Sivasspor’un maçta gol bulacağını ve kazanmaya daha yakın taraf olduğunu düşünüyorum. Yukarıda yaptığımız çıkarımdan dolayı da kadrolarda Max Gradel’in yer alması gerektiğini düşünüyorum. 

 

Mame Thiam

Fenerbahçe – Göztepe maçı ev sahibinin favori gösterildiği ve kazanmasının beklendiği bir karşılaşma olarak önce çıkıyor. Fenerbahçe geçtiğimiz yılın son döneminde aldığı üst üste mağlubiyetlerden sonra Aralık ayı sonundaki Başakşehir maçıyla birlikte yeni bir seri yakaladı ve son 11 maçta 28 puan toplamayı başardı. Erol Bulut her ne kadar oynattığı oyun ile kendi camiasını ve futbol kamuoyunu tatmin ve ikna edemese de, takımını şu ana kadar bir şekilde zirve yarışında tutmayı başardı ve Sarı Lacivertlilerin sıradaki Göztepe maçını da 3 puanla geçeceğini düşünüyorum.

 

Fenerbahçe’de son dönemde ön plana çıkan isimleri düşündüğümüzde Mame Thiam’ı en üst sıralara yazabiliriz diye düşünüyorum. Bu sezon ligde forma giydiği 19 karşılaşmada 6 gol 2 asist üreten Senegalli oyuncu, yeni serinin başladığı Başakşehir maçıyla birlikte takımın değişilmez oyuncusu oldu. Takımının bu dönemde oynadığı 11 maçın 10’unda ilk 11’de sahaya çıktı ve bu maçlarda ortalama 77 dakika oyunda kaldı. 11 maçlık bu seride 9 galibiyet 1 beraberlik alan Fenerbahçe’de Thiam’ın oynamadığı tek maç ise mağlubiyet ile sonuçlandı. Keza Senagalli oyuncu bu sezon ürettiği gole katkı istatistiklerinin tamamını yine bu seri içerisinde üretti. 

 

Bunun yanı sıra, Pelkas’ın sakatlığını tamamen atlatması ve hafta boyunca takımla çalışması Fenerbahçe’de hücum hattındaki oyuncu seçimini daha kritik hale getirdi. Eksikliği çok hissedilen Yunan oyuncunun tekrar ilk 11’e dönmesi durumunda maça sol çizgide başlayacağını ve Mame Thiam’ı forvette izleyeceğimizi düşünüyorum. Gerek yüksek form durumu gerek olumlu OOP ihtimali kuvvetli olduğu için de Mame Thiam’ın bu hafta kadrolarda mutlaka olması gerektiğini düşünüyorum.

 

Yorumlar
YORUM YAP
Hakkı Zülkadiroğlu
18.02.2021
Emeklerinize sağlık 👏🏻